# S8FS-G60015CD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S8FS-G60015CD
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s8fs-g60015cd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s8fs-g60015cd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 85 ~ 264 VAC
- **Applications:** Industrial, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UL
- **Current:** 40A
- **DC Voltage:** 120V
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
- **Input Type:** AC or DC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 600W
- **Size:** 8.70" L x 4.72" W x 2.46" H (221.0mm x 120.0mm x 62.5mm)
- **Standard Number:** 60950-1; 62368-1; UL 508
- **Voltage:** 3 kV