# S8FS-G60012C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S8FS-G60012C
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s8fs-g60012c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s8fs-g60012c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Industrial, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, CSA, cUR, UL
- **Current:** 50 A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 600W
- **Size:** 7.48" L x 4.72" W x 2.40" H (190.0mm x 120.0mm x 61.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV