# S8FS-G30012CD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S8FS-G30012CD
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s8fs-g30012cd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s8fs-g30012cd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 85 ~ 264 VAC
- **Applications:** Industrial, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, CSA, cUR, UL
- **Current:** 25A
- **Efficiency:** 85%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Input Type:** AC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 300W
- **Size:** 6.69" L x 4.02" W x 1.61" H (170.0mm x 102.0mm x 41.0mm)
- **Voltage:** 3 kV