# S8FS-G15024C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S8FS-G15024C
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s8fs-g15024c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s8fs-g15024c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/03/12450376-Z7854-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UL
- **Current:** 6.5 A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 150W
- **Size:** 6.26" L x 3.82" W x 1.50" H (159.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV