# S87C51FB24SF76
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S87C51FB24SF76
- **Manufacturer:** Intel
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s87c51fb24sf76
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s87c51fb24sf76#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** SIO
- **Core Processor:** MCS 51
- **Core Size:** 8-Bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 32
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 16KB (16K x 8)
- **Program Memory Type:** OTP
- **RAM Size:** 256 x 8
- **Speed:** 24MHz
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V