# S8658WPL-30RSMM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S8658WPL-30RSMM
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s8658wpl-30rsmm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s8658wpl-30rsmm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Panel
- **Frequency (Center:** 912MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 865MHz ~ 960MHz
- **Gain:** 8.5dBic
- **Height (Max):** 1.320" (33.53mm)
- **Ingress Protection:** IP54
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 3 W