# S82K-10024
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S82K-10024
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s82k-10024
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s82k-10024#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/81/53/12815359-Z2360-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 100 ~ 240 VAC
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus, cURus, VDE
- **Current:** 4A
- **Efficiency:** 80%
- **Features:** Adjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Universal Input
- **Input Type:** AC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 100W
- **Size:** 3.58" L x 5.71" W x 2.95" H (91.0mm x 145.0mm x 75.0mm)
- **Voltage:** 3 kV