# S765N-915
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S765N-915
- **Manufacturer:** Nearson Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s765n-915
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s765n-915#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Dome
- **Frequency (Center:** 915MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 902MHz ~ 928MHz
- **Gain:** 2dBi
- **Height (Max):** 2.835" (72.00mm)