# S765N-868
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S765N-868
- **Manufacturer:** Nearson Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s765n-868
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s765n-868#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Dome
- **Frequency (Center:** 868MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 867MHz ~ 869MHz
- **Gain:** 2dBi
- **Height (Max):** 3.039" (77.20mm)