# S6E2C49J0AGV2000A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S6E2C49J0AGV2000A
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s6e2c49j0agv2000a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s6e2c49j0agv2000a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, CSIO, EBI/EMI, I²C, LINbus, SD, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M4F
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 32x12b; D/A 2x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 152
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 1.5MB (1.5M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 192K x 8
- **Speed:** 200MHz
- **Supplier Device Package:** 176-LQFP (24x24)
- **Voltage:** 2.7V ~ 5.5V