# S53305T-60.000-X-CT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S53305T-60.000-X-CT
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s53305t-60-000-x-ct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s53305t-60-000-x-ct#rfq
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 25mA
- **Frequency:** 60 MHz
- **Frequency Stability:** 卤50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V