# S4E315-BP18-31
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S4E315-BP18-31
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s4e315-bp18-31
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s4e315-bp18-31#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 1672.8 CFM (46.84m³/min)
- **Approval Agency:** CCC, CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protection (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Noise:** 64.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 131°F (55°C)
- **Power (Watts):** 120W
- **RPM:** 1650 RPM
- **Size:** Round - 315mm Dia
- **Static Pressure:** 0.482 in H2O (120.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC