# S4D250-BA04-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S4D250-BA04-01
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s4d250-ba04-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s4d250-ba04-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 609.6 CFM (17.07m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Ingress Protection:** IP44
- **Noise:** 62.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 167°F (75°C)
- **Power (Watts):** 35.00W
- **RPM:** 1650 RPM
- **Size:** Round - 250mm Dia
- **Static Pressure:** 0.401 in H2O (100.0 Pa)