# S4924R-122K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S4924R-122K
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s4924r-122k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s4924r-122k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.92A
- **Current Rating (Amps):** 1.92 A
- **DC Resistance (DCR):** 100mOhm Max
- **Frequency:** 130MHz
- **Height:** 0.230" (5.84mm)
- **Inductance:** 1.2 µH
- **Material:** Iron
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 44 @ 7.9MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
- **Tolerance:** ±10%