# S4924-154K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S4924-154K
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s4924-154k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s4924-154k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 84mA
- **Current Rating (Amps):** 272 mA
- **DC Resistance (DCR):** 4.1Ohm Max
- **Frequency:** 8.5MHz
- **Height:** 0.220" (5.58mm)
- **Inductance:** 150 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 55 @ 790kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm)
- **Tolerance:** ±10%