# S471K25Y5PN63L6R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S471K25Y5PN63L6R
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s471k25y5pn63l6r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s471k25y5pn63l6r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/31/52/1431523-BC5189-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 470 pF
- **Height:** 0.413" (10.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 125°C
- **Size:** 0.256" Dia (6.50mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5P (B)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 1000V (1kV)