# S463AM-868
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S463AM-868
- **Manufacturer:** Nearson Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s463am-868
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s463am-868#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/50/07/14500763-730-1064-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Frequency (Center:** 868MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 867MHz ~ 869MHz
- **Gain:** 2dBi
- **Height (Max):** 6.929" (176.00mm)