# S43LCC0424
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S43LCC0424
- **Manufacturer:** SMC Diode Solutions
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s43lcc0424
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s43lcc0424#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/16/55/-S/1655-S43LCC0415DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Capacitance @ Frequency:** 15pF @ 1MHz
- **Current:** 1A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TJ)
- **Power:** 500W
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** SOT-143
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 43V