# S42S1T0D24ZM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S42S1T0D24ZM
- **Manufacturer:** Tamura
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s42s1t0d24zm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s42s1t0d24zm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±0.3%
- **Current:** 1000A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** DC ~ 250kHz
- **Linearity:** ±0.1%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output:** Ratiometric, Current
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 500ns
- **Sensor Type:** Hall Effect, Closed Loop
- **Voltage:** ±15V ~ 24V