# S4-57R6F8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S4-57R6F8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s4-57r6f8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s4-57r6f8#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/69/6-/12/696-1203-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/69/6-/12/696-1242-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 57.6 Ω
- **Size:** 0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%