# S3-499RF8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S3-499RF8
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s3-499rf8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s3-499rf8#rfq
- **Height:** 0.268" (6.80mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 499 Ω
- **Size:** 0.626" L x 0.272" W (15.90mm x 6.90mm)
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%