# S2D300-BP02-37
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S2D300-BP02-37
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s2d300-bp02-37
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s2d300-bp02-37#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 1301.7 CFM (36.45m³/min)
- **Approval Agency:** CE, EAC
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial, 3 Phase
- **Features:** Dual Voltage, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 104°F (-25 ~ 40°C)
- **Power (Watts):** 300W
- **RPM:** 2750 RPM
- **Size:** Round - 360mm Dia
- **Static Pressure:** 0.502 in H2O (125.0 Pa)
- **Termination:** 9 Wire Leads with Splice Terminals
- **Voltage:** 230/400VAC
- **Width:** 109.0mm