# S2D250-BI02-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S2D250-BI02-01
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s2d250-bi02-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s2d250-bi02-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CCC, CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial, 3 Phase
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** 113°F (45°C)
- **Power (Watts):** 140W
- **RPM:** 2650 RPM
- **Size:** Round - 250mm Dia
- **Static Pressure:** 0.602 in H2O (149.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 400VAC