# S2D200-BA02-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S2D200-BA02-01
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s2d200-ba02-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s2d200-ba02-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 553.7 CFM (15.5m³/min)
- **Approval Agency:** CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Ingress Protection:** IP44
- **Noise:** 70.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 167°F (75°C)
- **Power (Watts):** 70.0W
- **RPM:** 3150 RPM
- **Size:** Round - 200mm Dia
- **Static Pressure:** 1.204 in H2O (299.9 Pa)
- **Termination:** 7 Wire Leads
- **Voltage:** 400VAC
- **Width:** 73.00mm