# S2CL0C-P04MCC0-3500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S2CL0C-P04MCC0-3500
- **Manufacturer:** ODU
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s2cl0c-p04mcc0-3500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s2cl0c-p04mcc0-3500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.118" ~ 0.138" (3.00mm ~ 3.50mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 4A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Backshell
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 4
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 120°C