Part Number: S29S1T0D24ZJ Manufacturer: Tamura Category: Sensors, Transducers Subcategory: Current Sensors Product URL: https://distyparts.com/product/s29s1t0d24zj RFQ URL: https://distyparts.com/product/s29s1t0d24zj#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/63/21/14632160-S29S1T0D24ZJ-ND.jpg Summary: S29S1T0D24ZJ is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Tamura and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: S29S1T0D24ZJ is a current sensors from Tamura. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Accuracy: ±0.1% Current: 1000A For Measuring: AC/DC Frequency: DC ~ 100kHz Linearity: ±0.1% Number of Channels: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Output: Ratiometric, Current Polarization: Bidirectional Response Time: 1µs Sensor Type: Hall Effect, Closed Loop Voltage: ±15V ~ 24V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/tamura Category Page: https://distyparts.com/category/sensors-transducers/current-sensors Canonical URL: https://distyparts.com/product/s29s1t0d24zj