# S27KL0642DPBHV023
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S27KL0642DPBHV023
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s27kl0642dpbhv023
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s27kl0642dpbhv023#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 36 ns
- **Clock Frequency:** 166 MHz
- **Memory Format:** PSRAM
- **Memory Interface:** HyperBus
- **Memory Organization:** 8M x 8
- **Memory Size:** 64Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 24-FBGA (6x8)
- **Technology:** PSRAM (Pseudo SRAM)
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V