# S23P50/100D15M1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S23P50/100D15M1
- **Manufacturer:** Tamura
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s23p50-100d15m1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s23p50-100d15m1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±0.25%
- **Current:** 100A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** DC ~ 100kHz
- **Linearity:** ±0.15%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** Ratiometric, Current
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 0.5µs
- **Sensor Type:** Hall Effect, Closed Loop
- **Voltage:** ±12V ~ 15V