# S22805-27.000-X1-M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S22805-27.000-X1-M
- **Manufacturer:** Aker Technology Corp
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s22805-27-000-x1-m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s22805-27-000-x1-m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Frequency:** 27 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.037" (0.95mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.102" L x 0.083" W (2.60mm x 2.10mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 2.8V