# S222M29Z5UN6TJ6R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S222M29Z5UN6TJ6R
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s222m29z5un6tj6r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s222m29z5un6tj6r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 2200 pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 125°C
- **Temperature Coefficient:** Z5U
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 1000V (1kV)