# S21S180D15JN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S21S180D15JN
- **Manufacturer:** Tamura
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s21s180d15jn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s21s180d15jn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±1%
- **Current:** 180A
- **For Measuring:** DC
- **Frequency:** DC ~ 200kHz
- **Linearity:** ±0.3%
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 80°C
- **Output:** Ratiometric, Current
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 1µs
- **Sensor Type:** Hall Effect, Closed Loop
- **Voltage:** ±12V