# S21K0C-P10MCC0-550S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S21K0C-P10MCC0-550S
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s21k0c-p10mcc0-550s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s21k0c-p10mcc0-550s#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/44/93/3744930-1907-1569-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.197" ~ 0.217" (5.00mm ~ 5.50mm)
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 4A
- **Number of Positions:** 10
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 120°C