# S20LAC-P05MFG0-560S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S20LAC-P05MFG0-560S
- **Manufacturer:** ODU
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s20lac-p05mfg0-560s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s20lac-p05mfg0-560s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.197" ~ 0.220" (5.00mm ~ 5.60mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 7.5A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Backshell, Strain Relief
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 5
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 120°C