# S20F1C-P03MJG0-500S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S20F1C-P03MJG0-500S
- **Manufacturer:** ODU
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s20f1c-p03mjg0-500s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s20f1c-p03mjg0-500s#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/44/61/3744616-1907-1518-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 7.5A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Backshell, Strain Relief
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 3
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 120°C