# S2-470RJ8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S2-470RJ8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s2-470rj8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s2-470rj8#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/69/6-/12/696-1203-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/69/6-/12/696-1203-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
- **Height:** 0.142" (3.60mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 470 Ω
- **Size:** 0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%