# S1SST-04-28-T-01.80-L3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S1SST-04-28-T-01.80-L3
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s1sst-04-28-t-01-80-l3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s1sst-04-28-t-01-80-l3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** Crimp
- **Color:** Black, Individual
- **Connector Type:** Socket to Socket
- **Contact Finish:** Tin
- **Features:** Latch Lock
- **Length:** 0.150' (45.72mm, 1.80")
- **Number of Positions:** 4
- **Number of Rows:** 1
- **Pitch:** 0.039" (1.00mm)