# S1G200-AH01-52
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S1G200-AH01-52
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s1g200-ah01-52
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s1g200-ah01-52#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP42
- **Operating Temperature:** -13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 55 W
- **RPM:** 2950 RPM
- **Size:** Round - 200mm Dia
- **Static Pressure:** 0.482 in H2O (120.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 69.00mm