# S1C17M21F001100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S1C17M21F001100
- **Manufacturer:** Seiko Epson Corporation
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s1c17m21f001100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s1c17m21f001100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, IrDA, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** S1C17
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 6x12b SAR
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 23
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Oscillator Type:** External, Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Voltage Detect, WDT
- **Program Memory Size:** 16KB (16K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 2K x 8
- **Speed:** 21MHz
- **Supplier Device Package:** 32-TQFP15 (7x7)
- **Voltage:** 1.8V ~ 5.5V