Part Number: S1812R-393F Manufacturer: API Delevan Inc. Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/s1812r-393f RFQ URL: https://distyparts.com/product/s1812r-393f#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/DN/79/45/DN7945DKR-ND.jpg Summary: S1812R-393F is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by API Delevan Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: S1812R-393F is a fixed inductors from API Delevan Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 250 mA DC Resistance (DCR): 3.2Ohm Max Frequency: 11MHz Height: 0.134" (3.40mm) Inductance: 39 µH Material: Ferrite Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Q @ Freq: 50 @ 2.5MHz Shielding: Shielded Size: 0.189" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm) Supplier Device Package: 1812 (4532 Metric) Tolerance: ±1% Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/api-delevan-inc Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/s1812r-393f