# S1812R-391F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S1812R-391F
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s1812r-391f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s1812r-391f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/DN/79/45/DN7945DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 876 mA
- **DC Resistance (DCR):** 260mOhm Max
- **Frequency:** 215MHz
- **Height:** 0.134" (3.40mm)
- **Inductance:** 390 nH
- **Material:** Iron
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 40 @ 25MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.189" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
- **Supplier Device Package:** 1812 (4532 Metric)
- **Tolerance:** Â±1%