# S1812R-273K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S1812R-273K
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s1812r-273k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s1812r-273k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/DN/79/45/DN7945DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 267 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2.8Ohm Max
- **Frequency:** 13MHz
- **Height:** 0.134" (3.40mm)
- **Inductance:** 27 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 50 @ 2.5MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 1812
- **Tolerance:** ±10%