# S18-SSTHS1-R5SA5-30
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S18-SSTHS1-R5SA5-30
- **Manufacturer:** Standex-Meder Electronics
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s18-ssths1-r5sa5-30
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s18-ssths1-r5sa5-30#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Material:** Magnet
- **Frequency:** 30 Hz
- **Must Operate:** 5.5mT
- **Must Release:** 3.5mT
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Output Type:** NPN
- **Termination Style:** Cable Leads
- **Type:** Hall Effect Switch
- **Voltage:** 8V ~ 30V