# S161AH-915R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S161AH-915R
- **Manufacturer:** Nearson Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s161ah-915r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s161ah-915r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/50/02/14500274-730-1061-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Right Angle
- **Applications:** ISM
- **Frequency (Center:** 915MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 902MHz ~ 928MHz
- **Gain:** 2.5dBi
- **Height (Max):** 6.299" (160.00mm)