# S1210-392H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S1210-392H
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s1210-392h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s1210-392h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 441 mA
- **DC Resistance (DCR):** 830mOhm Max
- **Frequency:** 42MHz
- **Height:** 0.101" (2.57mm)
- **Inductance:** 3.9 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 40 @ 7.9MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
- **Supplier Device Package:** 1210 (3225 Metric)
- **Tolerance:** ±3%