# S11K0C-P08MFG0-6000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S11K0C-P08MFG0-6000
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s11k0c-p08mfg0-6000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s11k0c-p08mfg0-6000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/44/88/3744889-1907-1468-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 7.5A
- **Number of Positions:** 8
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 120°C