# S11K0C-P03MPH0-5500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S11K0C-P03MPH0-5500
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s11k0c-p03mph0-5500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s11k0c-p03mph0-5500#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/44/83/3744831-1907-1459-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.197" ~ 0.217" (5.00mm ~ 5.50mm)
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 12A
- **Number of Positions:** 3
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 120°C