# S11K0C-P03MPH0-5000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S11K0C-P03MPH0-5000
- **Manufacturer:** ODU
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s11k0c-p03mph0-5000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s11k0c-p03mph0-5000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/44/83/3744831-1907-1459-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 12A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Backshell
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 3
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 120°C