# S10L0C-P07MCG0-4200
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S10L0C-P07MCG0-4200
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s10l0c-p07mcg0-4200
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s10l0c-p07mcg0-4200#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.118" ~ 0.165" (3.00mm ~ 4.20mm)
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 4A
- **Number of Positions:** 7
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 120°C
- **Orientation:** 0
- **Primary Material:** Metal
- **Shell Finish:** Chrome over Nickel
- **Shell Material:** Brass
- **Shell Size:** 0
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination:** Solder Cup
- **Voltage Rating:** 300V