# S10K0C-P07MCC0-4500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S10K0C-P07MCC0-4500
- **Manufacturer:** ODU
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s10k0c-p07mcc0-4500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s10k0c-p07mcc0-4500#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/44/84/3744842-1907-1438-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 4A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Backshell
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 7
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 120°C