# S1-0R047F8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** S1-0R047F8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/s1-0r047f8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/s1-0r047f8#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/69/6-/12/696-1203-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/69/6-/S1/696-S1-0R01F2DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
- **Height:** 0.126" (3.20mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 47 mΩ
- **Size:** 0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
- **Tolerance:** ±1%